Pozdravljeni!
Verjetno se vsi sprašujete, če urok spada pod spreminjanje oblike. In odgovor je ja. Sicer predmeta ne spremeniš ampak ga zamenjaš. Več o tem spodaj.
Ta urok se vsem zdi težak, ampak v resnici sploh ni. Ne vem, če bi se temu sploh reklo urok, saj ima določene značilnosti drugačne.
To sem vam približno prikazala z enostavno preglednico.
Običajni uroki | Preklopni urok |
---|---|
Imajo zaklinjanje | Nima zaklinjanja |
Razmišljaš o potezah roke, o besedi, ki jo rabiš izgovoriti | Razmišljaš o potezah roke, o predmetih, ki jih nameravaš zamenjati, o lastnostih teh predmetov... |
Zdaj pa še več o samem uroku. V bistvu gre za preobrazbo predmetov, da izgledajo kot drugi in imajo vse lastnosti enake drugim.
Danes bomo zamenjali jabolko za črnilo.
Osredotočimo se najprej na jabolko. Naj se vam ne zdi neumno! Pred sabo imaš jabolko. Poglej ga iz vseh strani, povohaj ga... prosim, da ga ne pojeste, saj bo masa jabolka potem drugačna in bo sam preklop težje izvesti.
Zdaj pa se osredotočimo še na črnilo. Tipaj, glej, poslušaj...
Ko si osredotočen na vse kar si videl, slišal, otipal... pripravi palico.
Poteze roke:
Izvedi gib in potem pomisli najprej na stvar, ki ti je bližje (tokrat jabolko). Na vse njene lastnosti. Potem pomisli še na stvar, ki je bolj oddaljena (v tem primeru črnilo). Na vse njene lastnosti. Še enkrat izvedi gib.
Vidim, da vam po prvem poskusu ni ravno uspelo. Mogoče sta jabolko in črnilo le izginila. To je čisto navaden pripetljaj. Če se je to zgodilo brez panike. Kmalu se bosta spet prikazala. Če vam je lažje si lahko zaprete oči. Ampak ne nadaljujte še! Najprej vas moram opozoriti še na nesreče oziroma napake, ki se lahko zgodijo tudi najbolj izkušenim.
Najbolj pogoste napake so:
- Predmeta se ne zamenjata popolnoma, njune lastnosti niso prave. To se zgodi, če si v glavi ne zamislimo vseh lastnosti in potem bo urok deloval pomanjkljivo.
- Predmeta ali en predmet izgine/ta. To se zgodi če se ne skoncentriramo dovolj. Raziskovalci temu pravijo notranji trk. Če si lažje predstavljamo. Predmeta se med menjavo zaletita in ne končata svoje poti.
- Predmeta ali en predmet se ne pokaže/ta na pravem mestu. To se zgodi, če giba palice ne naredimo dovolj natančno. Ko ga delamo je pomembno tudi, da imamo palico prvič usmerjen v predmet, ki je dlje od nas, drugič pa v predmet, ki je bližje.
Manj pogoste napake pa so:
- Predmeta se obrneta v napačno smer. To se po navadi zgodi, če želimo zamenjati predmete, ki so zelo oddaljeni od nas. Primer je en meter. Potem se namesto, da bi se zamenjala se odmakneta drug od drugega.
- Predmeti se ''zavozlajo''. To se zgodi če želimo zamenjati več predmetov, kar je seveda izredno težko. Če tega ne izvedemo pravilno se bodo predmeti znašli na enem mestu in bodo neločljivi. Raziskovalci za to nimajo drugega pojasnila.
Zdaj pa poskusite še enkrat.
Pri preklopnem uroku je zelo pomembna FSO (krajšava za formula spreminjanja oblike). Pa na hitro ponovimo.
t = težavnost
w = moč palice
c = koncentracija
v = zlobnost
a = telesna teža
Z = peta neznana spremenljivka
Verjetno iz šole že veste, da črta pomeni deljeno. Zvezdica na zgornji sliki pomeni krat. Ker pa je Z neznana spremenljivka jo bomo danes izpustili, saj ne vemo kako gre. Zdaj pa vstavimo številke.
Izračunati moramo težavnost. Palice ne smemo imeti premočne, zato namesto w vstavimo 3. Koncentrirati se moramo pa malo več. Namesto c vstavimo 21. Zlobnost je odvisna od predmetov, ki jih rabimo zamenjati. Mi bomo najprej zamenjali jabolko in črnilo. To nima kaj preveč zlobnosti, zato namesto v vstavimo 2. Telesna teža jabolka je 0,18 kg. Telesna teža črnila pa je 0,10 kg.
Računanja se lotimo po korakih:
- Izpišemo si podatke
- Seštejemo telesno težo jabolka in črnila, da dobimo a
- Črke (razen t in Z) zamenjamo za številke
- Zmnožimo w in c (oziroma številki na njunem mestu)
- Zmnožimo v in a (oziroma številki na njunem mestu)
- Delimo števili, ki sta nastali iz w in c oz. v in a
- Rezultat napišemo tako: t = število, ki smo ga dobili
Zdaj pa to naredite. Ko končate so tukaj rešitve:
Rezultat bomo zaokrožili na 113.
DOMAČA NALOGA
Obvezna:
- Poročaj o tem kako ti je šlo pri izvedbi preklopa
- Pošlji kako je šlo pri formuli (slika postopka)
Neobvezna:
- Izpiši si pomembne podatke (nujno razpredelnica)
Za še več dodatnih točk:
- Zapiši in reši naslednjo formulo:
w = 4
c = 5
v = 3
a1 = 1 g
a2 = 3 g
Danes je bila malo daljša in težja ura, ampak vseeno upam, da je bila zanimiva.
Saj, vem vsi čakate trenutek ko bom rekla, da lahko greste. Ta je napočil zdaj.
Nasvidenje!
Create Your Own Website With Webador